Severní Dalmácie

Severní Dalmácie – fantazie přírody a šum Mořských varhanů

Milí cestovatelé, v této malebné části Vás Chorvatsko zve nejen k nádherným západům slunce a příjemnému koupání, ale věděli jste, že zde můžete také strávit hudební večer v akustickém kostele sv. Donáta (crkva sv. Donata), který je od 9. století symbolem města Zadar. Dalmácie se nebojí moderny a svůj nový kabát ukazuje na zadarském nábřeží - na kamenných schodech Mořských varhanů (Morske orgulje), kde vlny vytvářejí melodie a skleněné desky Pozdravu Slunci pomocí sluneční energie mění barvu.

 

Dech beroucí katedrála sv. Jakuba (katedrala sv. Jakova) v Šibeniku je zařazena na seznam UNESCO a díky tomu, že při její výstavbě nebyl použit žádný jiný materiál kromě kamene, je považována za architektonický fenomén. Nejzajímavějším detailem katedrály je 74 kamenných bust, které jsou rozmístěné po celém jejím obvodu.
Chcete-li si připadat jako v Karibiku, určitě vás přiláká,  to čím v Chorvatsku vyniká souostroví Národního parku Kornati s 89 kamennými ostrovy, ostrůvky a mořskými útesy. Určitě Adriaportal doporučuje v Parku přírody Telašćica, navštívit záliv, který se zařezává hluboko do pevniny ostrova Dugi otok,  kde vám Dalmácie odhalí mořské jezero ležící nad hladinou moře, které ho obklopuje. Osvěžení naleznete ve sladkovodním skvostu s průzračnými vododády,  známý, Národní park Krka, jež si návštěvníky získá úžasnými přírodními scenériemi svých vod, které padají ze 7 travertinových bariér na řece Krka.