Národní parky

Chorvatsko chrání své přírodní bohatství v 8 národních parcích, z nichž jsou Plitvická jezera zařazena i na seznam UNESCO. Kouzlo vodopádů na vás čeká na řece Krka a pramen řeky najdete v pohoří Risnjak. Ve svém největším pohoří Chorvatsko skrývá národní parky Severní Velebit a Paklenica. Kouzlo moře přinášejí národní parky Brijuni a Kornati a neobvyklé spojení jezera a ostrova nabízí nejjižnější národní park - Mljet.

Chorvatsko mezi kapkami rajských vodopádů

V Národním parku Plitvická jezera, chorvatském přírodním dědictví pod ochranou UNESCO, na vás čeká 78 m vysoký vodopád. Pocákani vodním prachem Velkého vodopádu pokračujete v prohlídce 16 jezer, které jsou spojeny četnými vodopády. Po parku procházíte po dřevěných cestičkách postavených na hladině jezer a přes největší jezero se převezete lodí.

V Národním parku Krka požitek lesního ticha přerušuje hluk vodopádů ze 7 travertinových bariér na stejnojmenné řece. Dřevěnými můstky se přiblížíte k průzračným vodopádům, které na nejdelší travertinovém bariéře - na Skradinském buku - padají až přes 17 teras. Lodí se můžete odvézt do kláštera na ostrůvku Visovac, který františkáni obývají od 15. století.

Chorvatsko přes dobrodružství odhaluje tajemství hor

Národní park Risnjak Vás nadchne tyrkysovou barvou pramene řeky Kupa, v povodí které žije až 69 druhů motýlů. Turistické trasy vedou na vrchol Risnjak (1528 m), odkud máte výhled na četné horské vrcholy, které ho obklopují.

Národní park Severní Velebit láká zelenými horskými loukami, drsnými skalami a množstvím lesů, které se střídají na 16 km dlouhé horské turistické trase. Nejvýše položená botanická zahrada v Chorvatsku, která se nachází v nadmořské výšce 1480 m, je domovem nejvzácnější chorvatské rostliny - Degenia velebitica.

Národní park Paklenica krášlí jižní část Velebitu, největšího chorvatského pohoří. Kaňon Velika Paklenica svými světoznámými skálami vyzývá horolezce a turistickými stezkami Vás odvede k 80 000 let staré výzdobě jeskyně Manita peć.

Chorvatsko v rapsódii pestrobarevných ostrovů

Národní park Brijuni se 14 ostrovy a ostrůvky vás provede přes pestrý safari park, ve kterém je největší atrakcí ohrožený druh autochtonního osla. Souostroví Brijuni vás překvapí i vědeckým výletem do daleké minulosti, která odhaluje více než 200 stop dinosaurů.

Národní park Kornati vás zve na plavbu křišťálově čistým mořem, které se rozprostírá mezi 89 ostrovy, ostrůvky a mořskými útesy s obnaženým povrchem. Při potápěčské návštěvě vás kámen rozházených ostrůvků okouzlí bílými útesy, tzv. korunami.

Národní park Mljet můžete nejlépe poznat, dokud se procházíte kolem dvou mořských jezer, které obklopuje pravá středomořská vegetace. Malé jezero vytvořilo lagunu ideální pro koupání a na ostrůvku Velkého jezera se skrývá klášter z 12. století, který se stal symbolem Mljetu, nejzalesněnějšího chorvatského ostrova.