Střední Dalmácie

Střední Dalmácie Chorvatsko v slunečném příběhu UNESCO paláce

Split je největším městem Dalmácie a druhé největší v Chorvatsku. Pohodlně sem dojedete po dálnici ze Zadaru. A stojí to skutečně za to! Od dob římského císaře zde stojí 1700 let starý Diokleciánův palác, který je od roku 1979 zapsán na seznam UNESCO. Během slavností, které se konají na počest císaře Diokleciána, můžete očekávat množství koncertů a průvod římských vojáků. Však také Diokleciánovo mauzoleum bylo přeměněno na Katedrálu sv. Domnia (Sveti Duje). Nejzajímavější jsou staré klenby a chodby pod městem. V okolí Splitu se na pobřeží moře nachází mnoho hotelů.

Lázeňské město Trogir, které se rovněž nachází na seznamu UNESCO, vás ohromí středověkým Radovanovým portálem, který svými biblickými výjevy zkrášluje vchod do Katedrály sv. Vavřince (katedrala sv. Lovre). Nádherné jsou paláce a tvrze ze 14. - 17. století

Omiši, ve městě, ve kterém své stopy zanechali nemilosrdní piráti - Pevnost Mirabela (Peovica), vás Dalmácie odvede na dobrodružný rafting na řece Cetina. Její hluboký a turisticky atraktivní kaňon rozděluje hřebeny pohoří Mosor a Omišské Dináry, které se vypínají nad městem, na kterých můžeme navštívit i pevnost 311m n. mořem Starigrad (nazývané také jako Fortica), ke které je sice těžký přístup, s výhledem co za to stojí. Patronem města je náš svatý Jan Nepomucký z Nepomuku (Sveti Ivan Nepomuk) a vždy 16. května se zde pořádají na jeho počest slavnosti, koncerty a vypravují se různá procesí.

Díky své krajině je oblíbeným turistickým letoviskem Makarska již více než 100 let. Chorvatské přístavní městečko proslulé též svou promenádou s malými obchůdky a kavárnami nabízí každému něco - muzeum s 3000 mušlemi, mariánské poutní místo v jeskyni obklopené zelení a známé kilometrové pláže podél celé riviéry.

Borovicemi pokrytý ostrov Brač Vám nabízí úkryt před letními vedry. Největší ostrov Dalmácie, s průměrnou délkou slunečního svitu na Brači 2700 hodin ročně, patří k nejvyšším na Jadranu. Pro zvídavé turisty jsou zajímavé jsou Dračí jeskyně (Zmajeva špilja) u obce Murvica a jeskyně Kopačina jižně od Supetaru. Významné jsou rovněž tři jeskyně s významem pro potápění - jeskyně Maňajama 1 a Maňajama 2, objevené českými potápěči nedaleko moře a pak již delší dobu známou podmořskou propastí Lučica ve stejnojmenné zátoce. Pohodička na nejznámější chorvatské pláži Zlatni rat.     

Vůbec nejslunnější ostrov Hvar, kam se za 25 minut přepravíte trajektem, je centrem letní zábavy pro mladé lidi, již od starých časů. Hlavní město Hvar lze dokonale prohlédnout z výšky. Stačí výstup k pevnosti Španjol a máte město a nedaleké Paklené ostrovy jako na dlani. Hvar skrývá jedno z nejstarších divadel v Evropě. Na ostrově je zastávka pravidelné trajektové linky Split-Hvar-Korčula-Dubrovník.